Polska niezależna grupa marketingowo-technologiczna Group One jako pierwsza firma z sektora mediowego w Polsce przeszła przez naukową weryfikację celów dekarbonizacji i otrzymała od międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi) akceptację średniookresowych celów klimatycznych. Tylko 34 przedsiębiorstwa w Polsce jak dotąd dołączyły do grupy certyfikowanych przez SBTi i najbardziej zaawansowanych pod kątem działań ograniczających emisje firm. Na świecie jest ich obecnie 9258.
Prywatne firmy realizują zobowiązania Porozumienia Paryskiego
Obecnie biznes na świecie ponosi pośrednią i bezpośrednią odpowiedzialność za generowanie 70% emisji gazów cieplarnianych. Dlatego nasze działania w Group One rozpoczęliśmy, zanim zaczęły obowiązywać europejskie wytyczne. A to wszystko realizowaliśmy z poczucia odpowiedzialności za to, jaką spuściznę pozostawiamy kolejnym pokoleniom. Akceptacja celów przez SBTi jest dla nas niezwykle istotna - dzięki silnemu zaangażowaniu, wypracowanej strategii oraz zaakceptowanym celom widzimy, że nasze plany idą zgodnie z założonym przez nas kierunkiem.
Marek Żołędziowski, CEO Group One
Pięciostopniowy proces walidacji celów dekarbonizacyjnych w ramach SBTi
Zatwierdzenie celów near-term przez Science-Based Targets initiative pokazuje, że nasza metodologia zgodna jest z najnowszą nauką o klimacie. W Group One stawiamy sobie ambitne plany co bezpośrednio przekłada się także na współpracę z całym naszym łańcuchem wartości w zakresie dekarbonizacji - przede wszystkim z nadawcami i globalnymi platformami technologicznymi. Ważne, aby coraz więcej firm z Polski dołączało do inicjatywy SBTi i wyznaczało oparte o naukę cele klimatyczne, których wdrożenie pozwoli na realną walkę przeciwko postępującym zmianom klimatu.
Sylwia Jedyńska, Sustainability Manager w Group One
- Obniżenia śladu emisje gazów cieplarnianych do 2030 roku o 50% w zakresie scope 1 oraz scope 2 w porównaniu do roku bazowego 2022.
- Obniżenia emisji gazów cieplarnianych w zakresie 3 o 55% na każdy 1 mln PLN przychodu do 2030 roku w porównaniu do roku bazowego 2022.
- Osiągnięcia do 2025 roku 100% udziału OZE w energii elektrycznej oraz utrzymania tego stanu do 2030 roku.
1 https://sciencebasedtargets.org/reports/sbti-monitoring-report-2023
2 https://www.gov.pl/web/klimat/krajowy-plan-na-rzecz-energii-i-klimatu
3 https://www.gov.pl/web/ia/polityka-energetyczna-polski-do-2040-r-pep2040